تحقیقات جدید نشان داده اند که با چند راهکار ساده می توان از بروز کلسترول خون بالا پیشگیری نمود. خطر ی به نام کلسترول خون بالابسیاری از مردم، زمانی که در آزمایش خون خود می بینند که کلسترول خونشان بالا است، احساس ترس می کنند و به دنبال راهکاری برای کاهش آن می باشند. در بسیاری از موارد پزشکان به این افراد داروهای کاهنده چربی خون تجویز می کنند. چون که تعدادی از مطالعات نشان داده اند که خطر بروز بیماریهای قلبی-عروقی و مرگ ناشی از آن بدلیل بالا رفتن کلسترول خون می باشد. اما حقیقت امر آن است که ...

تحقیقات جدید نشان داده اند که با چند راهکار ساده می توان از بروز کلسترول خون بالا پیشگیری نمود.

خطر ی به نام کلسترول خون بالا

بسیاری از مردم، زمانی که در آزمایش خون خود می بینند که کلسترول خونشان بالا است، احساس ترس می کنند و به دنبال راهکاری برای کاهش آن می باشند. در بسیاری از موارد پزشکان به این افراد داروهای کاهنده چربی خون تجویز می کنند. چون که تعدادی از مطالعات نشان داده اند كه خطر بروز بیماریهای قلبی-عروقی و مرگ ناشی از آن بدلیل بالا رفتن كلسترول خون می باشد. اما حقیقت امر آن است که آنچه باعث بالات رفتن کلسترول خون می شود، نوع و شیوه زندگی مردم می باشد. در واقع پیروی از رژیم های غذایی پر چرب باعث بالا رفتن سطوح كلسترول در خون می شود. پس بهترین راهکار و راه حل , برای کنترل کلسترول خون توجه به داشتن یک رژیم غذایی مناسب است؛ اما برخی مطالعات معتقدند که مصرف برخی مکمل های غذایی نیز می توانند مانع از بالارفتن كلسترول خون شوند و یا اگر فردی کلسترول خون بالایی داشته باشد، می توانند کلسترول خون را کاهش دهند.

 

 مکمل های غذایی کاهنده کلسترول
مکمل های غذایی کاهنده کلسترول

 

برخی مکمل های کاهنده و تنظیم کننده کلسترول خون

مکمل پانتتین. شكل فعال ویتامین5B یا اسید پانتوتنیك می باشد. برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف این مكمل در 18 تا 24% موارد باعث كاهش كلسترول می گردد. در واقع، در یک مطالعه در ایتالیا نشان داده شده که پس از 6 هفته درمان با مکمل پانتتین میزان كلسترول كاهش قابل ملاحظه ای می نماید.


 سویا. نقش موثری در كاهش سطوح كلسترول خون دارد و مطالعات متعددی این مطلب را ثابت کرده اند. برای مثال مصرف منظم سویا به صورت قرص های مکمل در افرادی كه سطوح كلسترولی بیش از 355 دارند، می تواند باعث كاهش 20% کلسترول خون و در افرادی كه كلسترولی 355-260 دارند، می تواند باعث كاهش 10% میزان کلسترول خون شود. البته در صورتی که بخواهید به جای مکمل سویا از مواد غذایی حاوی سویا استفاده نمایید، باید حداقل 1 تا 2 لیوان شیر سویا یا 120 گرم توفو یا 90 گرم سویا همراه با مواد غذایی خود مصرف نمایید.


مکمل های حاوی فیبر غذایی. به نظر پزشکان و محققان علوم سلامت، مصرف روزانه 60 تا 100 گرم فیبر محلول می تواند منجر به كاهش كلسترول خون شود. پودر پسیلیوم شاید بهترین منبع فیبر محلول باشد که می تواند به عنوان یک مکمل کاهنده کلسترول خون مطرح باشد و مصرف یك قاشق چایخوری آن سه بار در روز می تواند تا 15 درصد باعث كاهش كلسترول خون گردد.


مکمل منیزیم. در حالی که منیزیم در بسیاری از منابع غذایی مانند سبزیجات و منابع گوشتی وجود دارد، اما بسیاری از افراد مبتلا به كلسترول و تری گلیسرید خون بالا دچار نوعی كمبود منیزیم هستند. به همین دلیل به این افراد مصرف مكمل منیزیم به میزان 250 تا 500 میلی گرم در روز توصیه می شود.


قرص روغن ماهی یا روغن دانه كتان. برخی تحقیقات علمی نشان داده اند که مكمل روغن ماهی قابلیت بالایی در کنترل كلسترول خون و کاهش عامل خطرزا مشكلات قلبی برعهده دارد. به همین دلیل قرص روغن ماهی از جمله مکمل هایی است که اکثر پزشکان متخصص قلب و عروق آن را برای بیمارانی که دارای کلسترول خون بالایی هستند، تجویز می نمایند. در ضمن، روغن دانه كتان و گردو هم از منابع خوب اسید امگا-3 و آلفا لینولنیك اسید هستند که می توانند به طور غیر مستقیم باعث کنترل کلسترول خون شوند. البته در بیشتر موارد مصرف روغن دانه کتان یا گردو به عنوان یک روغن مورد استفاده در رژیم غذایی توصیه می گردند.

 

سخن پایانی...

بنابراین اگر در آزمایش خون خود مشاهده کردید که کلسترول خون بالایی داید، با پیروی از یک رژیم غذایی کم چرب و در صورت نیاز و با توصیه و تجویز پزشکتان استفاده از مکمل های غذایی معرفی شده فوق می توانید برای کنترل و پایین آوردن کلسترول خون خود اقدام نمایید.


تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغکلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه