کشف دانشمند ایرانی؛ انتقال داروی تخمیری توسط حرارت بدن

انتقال داروی تخمیری توسط حرارت بدن,پمپ ترمو پنوماتیک

 کشف دانشمند ایرانی؛ انتقال داروی تخمیری توسط حرارت بدن
دانشمند ایرانی دانشگاه پوردیو موفق به ساخت گونه جدیدی از پمپ‌های مینیاتوری شد که با حرارت بدن فعال شده و از آن می‌توان در برچسب‌های انتقال دارو با نیروی تخمیر استفاده کرد.
 ریزپمپ بابک ضیائی، استاد مهندسی برق و رایانه و مهندسی زیست‌پزشکی دانشگاه پوردیو از مخمر نان و شکر در یک محفظه کوچک برخوردار است.
هنگامی که به این ترکیب آب اضافه شده و برچسب روی پوست قرار می‌‌گیرد، حرارت بدن و آب افزوده شده باعث تخمیر شکر و مخمر و تولید مقادیر کوچکی از گاز دی‌اکسید کربن می‌شود.
به گفته ضیائی، این گاز به غشا فشار آورده و نشان داده که می‌تواند بطور مستمر برای چند ساعت به پمپاژ بپردازد.
چنین پمپ‌های کوچکی می‌توانند منجر به ساخت برچسب‌های انتقال دارو شوند که از مجموعه ریزسوزن‌ها برای انتقال طیف گسترده‌تری از داروها نسبت به امکانات امروزی استفاده می‌کنند.
به گفته دکتر ضیائی، برخلاف بسیاری از دیگر ریزپمپ‌های در حال تولید یا کاربری، این فناوری جدید به هیچ نوع پیل برای انرژی نیاز ندارد.
وی اظهار کرد: این محصول تنها به مخمر، شکر، آب و حرارت بدن فرد نیاز دارد.
نیرومندی مخمر به زمان ماندگاری طولانی‌تر منجر شده و این محصول را برای تولید عمده به یک محصول ایده‌آل تبدیل کرده است.
نتایج پژوهش این محقق ایرانی در مجله Lab on a Chip منتشر شده است.
پمپ ترمو پنوماتیک با نیروی موجودات زنده از لایه‌های یک پلیمر لاستیکی مانند، موسوم به «پلی‌دی‌متیل‌سی‌لوکسان» ساخته شده که برای کیسه‌های درون پمپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمونه پیش ساخت این محقق ایرانی اکنون 1.5 سانتی‌متر طول دارد.
به گفته ضیائی، برچسب‌های نزانس‌درمال کنونی به انتقال داروهایی مانند نیکوتین محدود هستند که از مولکول‌های ریز آبگریز که از طریق پوست قابل جذب بوده، ساخته شده‌اند.
وی افزود: بسیاری از داروها از جمله داروهای درمان‌کننده سرطان و اختلالات خودایمنی از طریق این برچسب‌ها قابل انتقال نیست؛ چرا که از مولکول‌های بزرگتری برخوردارند که از پوست عبور نمی‌کنند. اگرچه شیوه انتقال داروی ترانس‌درمال از طریق مجموعه ریزسوزنها از مدتها پیش به عنوان یک شیوه با دوام و امیدبخش برای انتقال مولکولهای آبگریز بزرگتر از طریق پوست شناسایی شده‌، اما تولید یک پمپ مناسب بسیار سخت بوده است.
به گفته ضیائی،‌ این ریزسوزنها قادر به انتقال تعداد زیادی از دارو بوده و از آنجایی که به ندرت پوست را سوراخ می‌کنند، درد در این شیوه احساس نمی‌شود. این برچسبها به یک پمپ برای راندن داروها از میان این سوزنهای ریز نیاز داشته که قطر آن حدود 20 میکرون به اندازه یک چهارم موی انسان است.
بیشتر پمپ‌های پیشنهاد شده برای کاربری‌های انتقال دارو بر یک منبع انرژی خارجی تکیه داشته‌اند که حجم زیادی را به خود اختصاص داده و بسیار پر هزینه بوده‌اند.
ضیائی بیان کرد: رویکرد ما بسیار ساده‌تر است. این فناوری می‌تواند یک پمپ ترانس‌درمال یکبار مصرف باشد. تنها باید به این برچسب‌ها کمی آب اضافه کرده و آن را روی پوست قرار داد و پس از استفاده به دور انداخت.
ضیائی اکنون یک تقاضای ثبت اختراع برای این دستگاه ارائه کرده است.
منبع: isna.ir

 


 
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه